Vtipom proti delovej guli

Vtipná história - Nepokoje v Budíne a Pešti 

Vtipná história

Ďalší článok z rubriky Vtipná história. tentokrát sa písal rok 1848. Bolo obdobím plným revolučných nepokojov, ktoré neobišli ani Budín a Pešť. Habsburská monarchia sa snažila udržať svoj vplyv, zatiaľ čo národné a liberálne hnutia túžili po zmene. V tejto búrke udalostí sa objavuje na scéne cisársky generál Hrabovec, muž odhodlaný potlačiť povstanie a obnoviť poriadok. S veľkou dávkou hrdosti sleduje revolučných bojovníkov, ako zatĺkajú brány a chystajú pušky a delá. 

Starý vojnový veterán na scéne 

Generál Hrabovec, starý vojnový veterán, ktorý zažil už mnoho bojov a delostreleckých salv, zrazu začuje dunenie. Keďže jeho uši neboli už to, čo bývali, spýta sa svojho verného lokaja: "Počuješ to dunenie, tiež?" 
Lokaj, pohotový mladík so suchým humorom, prehodí generálovi dve myšlienky. Prvá z nich je suchý vtip, že "to Pešťanom zvonia duté hlavy-Pane" . Ešte nestihne vtip vysloviť, keď mu druhá myšlienka – tentoraz doslovná – prejde hlavou. Je to delová guľa, ktorá mu ju roztriešti mozog na kašu. 

  

Šok a zmätenosť generála Hrabovca 

Generál Hrabovec, šokovaný a trošku aj zašpinený od seba a svojho nešťastného lokaja, sa okamžite vrhne na zem. V panike kričí na svojich vojakov, aby ratovali jeho dušu, pretože ak už nič iné, ten výbuch mu zaručene prečistil dutiny lepšie než akákoľvek lekárska metóda. 

  

Hlava na krku a jazyk za zubami 

A tak, milí čitatelia, čo si z tohto príbehu odniesť? Snáď len to, že aj keď vás revolúcia prenasleduje, a hluk delostreľby sa zdá byť neznesiteľný, stále je lepšie mať hlavu na krku a jazyk za zubami. Niekedy je ticho skutočné zlato – hlavne keď delové gule lietajú vzduchom. 

Komentáre

Obľúbené